Timing Belt Model 278MXL1719 278 in Effective length and 1719 in Top Width
  • Mfr # 278MXL1719
  • Zoro # G807410009
Pitch Length - Timing Belts
27.8 in
Width - Timing Belts
17.19 in
Industry Number - Timing Belts
278MXL1719
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
278MXL1719
Pitch Length - Timing Belts
27.8 in
Width - Timing Belts
17.19 in
Height
0.044 in
Inside Length
27.8 in
Industry Number - Timing Belts
278MXL1719
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
For Use With
Heavy Duty General Application
Banded Belt
No
Storage Temp.
40F-100F
Temp. Range
-30 F to 160 F