Timing Belt Model 302MXL1037 302 in Effective length and 1037 in Top Width
  • Mfr # 302MXL1037
  • Zoro # G407405368
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
30.2 in
Number of Teeth - Timing Belts
377
Pitch - Timing Belts
0.08
Width - Timing Belts
10.37 in
Industry Number - Timing Belts
302MXL1037
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
302MXL1037
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
30.2 in
Width - Timing Belts
10.37 in
Inside Length
30.2 in
Height
0.044 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
377
Pitch - Timing Belts
0.08
Industry Number - Timing Belts
302MXL1037
Material
Rubber
For Use With
Heavy Duty General Application
Storage Temp.
40F-100F
Temp. Range
-30 F to 160 F