Timing Belt Model 358MXL1569 358 in Effective length and 1569 in Top Width
  • Mfr # 358MXL1569
  • Zoro # G007420266
Pitch Length - Timing Belts
35.8 in
Width - Timing Belts
15.69 in
Industry Number - Timing Belts
358MXL1569
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
358MXL1569
Pitch Length - Timing Belts
35.8 in
Width - Timing Belts
15.69 in
Height
0.044 in
Inside Length
35.8 in
Industry Number - Timing Belts
358MXL1569
Banded Belt
No
Standards
RMA
Gearbelt Type
Timing Belt
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Temp. Range
-30 F to 160 F