  • Zoro # G707417160
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
39.4 in
Number of Teeth - Timing Belts
105
Pitch - Timing Belts
0.375
Width - Timing Belts
7.75 in
Industry Number - Timing Belts
394L775
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
394L775
Zoro #
G707417160
Pitch Length - Timing Belts
39.4 in
Width - Timing Belts
7.75 in
Inside Length
39.4 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
105
Pitch - Timing Belts
0.375
Industry Number - Timing Belts
Gearbelt Type
Timing Belt
Storage Temp.
40F-100F
For Use With
Heavy Duty General Application
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Banded Belt
No
Weight
3.55
Standards
RMA
Temp. Range
-30 F to 160 F