Timing Belt Model 403MXL1037 403 in Effective length and 1037 in Top Width
  • Mfr # 403MXL1037
  • Zoro # G007417853
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
40.3 in
Number of Teeth - Timing Belts
503
Pitch - Timing Belts
0.08
Width - Timing Belts
10.37 in
Industry Number - Timing Belts
403MXL1037
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
403MXL1037
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
40.3 in
Width - Timing Belts
10.37 in
Height
0.044 in
Inside Length
40.3 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
503
Pitch - Timing Belts
0.08
Industry Number - Timing Belts
403MXL1037
Material
Rubber
Weight
1.47
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Banded Belt
No
Standards
RMA
Storage Temp.
40F-100F
For Use With
Heavy Duty General Application
Temp. Range
-30 F to 160 F