Timing Belt Model 418MXL1062 418 in Effective length and 1062 in Top Width
  • Mfr # 418MXL1062
  • Zoro # G607421700
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
41.8 in
Number of Teeth - Timing Belts
522
Pitch - Timing Belts
0.08
Width - Timing Belts
10.62 in
Industry Number - Timing Belts
418MXL1062
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
418MXL1062
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
41.8 in
Width - Timing Belts
10.62 in
Height
0.044 in
Inside Length
41.8 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
522
Pitch - Timing Belts
0.08
Industry Number - Timing Belts
418MXL1062
Storage Temp.
40F-100F
Gearbelt Type
Timing Belt
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Material
Rubber
For Use With
Heavy Duty General Application
Temp. Range
-30 F to 160 F