  • Mfr # UD20-12-10-SS
  • Zoro # G600674011
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Type
Double, Friction Bearing
Outside Dia.
1.245 in
Bore
0.7500 in x 0.6250 in
SAE or Metric
Inch
Lubrication
LUBRIPLATE No. 1200-2
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
UD20-12-10-SS
Country of Origin
United States
Dimensions
Outside Dia.
1.245 in
Length
5.625 in
Yoke Length (LY)
1.875 in
Hub Depth
1.250 in
Details
Type
Double, Friction Bearing
Bore
0.7500 in x 0.6250 in
SAE or Metric
Inch
Lubrication
LUBRIPLATE No. 1200-2
Material
303 Stainless Steel
Weight
1.372 lbs
Max Operating Angle
90°
Max. Torque
3060 in-lb
Matching Boot
UBOOT20/32-NI-KIT
Rated Torque
612 in-lb
Bore Tolerance
+0.0010 in / -0.0000 in
Style
Round Bore
B2 Shaft Penetration
1.250 in
B1 Shaft Penetration
1.250 in
Description
This Ruland double friction bearing universal joint has 0.7500" x 0.6250" bores, a 1.245" outer diameter, and a 5.625" length. It is ideal for applications with wide distances between shafts and can accommodate all forms of misalignment. This double universal joint is made of two blocks, four pins, one center spacer, and two yokes. These components are manufactured to tight tolerances using proprietary processes that ensure smooth operation and high misalignment accommodation up to 90°, which is a significant improvement over commodity style double universal joints. It is made from stainless steel for corrosion resistance. The user can add boots to protect the joints from unwanted contaminants and increase service life. This double friction bearing universal joint is manufactured in the USA by Belden Universal and rebored by Ruland for the shortest lead time in the industry.