Timing Belt Model 418MXL1487 418 in Effective length and 1487 in Top Width
  • Mfr # 418MXL1487
  • Zoro # G407422914
Pitch Length - Timing Belts
41.8 in
Width - Timing Belts
14.87 in
Industry Number - Timing Belts
418MXL1487
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
418MXL1487
Pitch Length - Timing Belts
41.8 in
Width - Timing Belts
14.87 in
Height
0.044 in
Inside Length
41.8 in
Industry Number - Timing Belts
418MXL1487
Gearbelt Type
Timing Belt
Weight
2.18
Standards
RMA
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
For Use With
Heavy Duty General Application
Banded Belt
No
Temp. Range
-30 F to 160 F