Timing Belt Model 456MXL1062 456 in Effective length and 1062 in Top Width
  • Mfr # 456MXL1062
  • Zoro # G707426124
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
45.6 in
Number of Teeth - Timing Belts
570
Pitch - Timing Belts
0.08
Width - Timing Belts
10.62 in
Industry Number - Timing Belts
456MXL1062
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
456MXL1062
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
45.6 in
Width - Timing Belts
10.62 in
Height
0.044 in
Inside Length
45.6 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
570
Pitch - Timing Belts
0.08
Industry Number - Timing Belts
456MXL1062
Gearbelt Type
Timing Belt
Temp. Range
-30 F to 160 F