  • Zoro # G407416067
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
48.5 in
Number of Teeth - Timing Belts
97
Pitch - Timing Belts
0.5
Width - Timing Belts
10.62 in
Industry Number - Timing Belts
485H1062
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
485H1062
Zoro #
G407416067
Pitch Length - Timing Belts
48.5 in
Width - Timing Belts
10.62 in
Inside Length
48.5 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
97
Pitch - Timing Belts
0.5
Industry Number - Timing Belts
Weight
14.01
Gearbelt Type
Timing Belt
Storage Temp.
40F-100F
Temp. Range
-30 F to 160 F