Timing Belt Model 544MXL1137 544 in Effective length and 1137 in Top Width
  • Mfr # 544MXL1137
  • Zoro # G407418641
Pitch Length - Timing Belts
54.4 in
Width - Timing Belts
11.37 in
Industry Number - Timing Belts
544MXL1137
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
544MXL1137
Pitch Length - Timing Belts
54.4 in
Width - Timing Belts
11.37 in
Inside Length
54.4 in
Height
0.044 in
Industry Number - Timing Belts
544MXL1137
Material
Rubber
Weight
2.17
For Use With
Heavy Duty General Application
Standards
RMA
Gearbelt Type
Timing Belt
Temp. Range
-30 F to 160 F