Timing Belt Model 616MXL1012 616 in Effective length and 1012 in Top Width
  • Mfr # 61.6MXL1012
  • Zoro # G707436468
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
6.16 in
Number of Teeth - Timing Belts
77
Pitch - Timing Belts
0.08
Width - Timing Belts
10.12 in
Industry Number - Timing Belts
61.6MXL1012
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
61.6MXL1012
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
6.16 in
Width - Timing Belts
10.12 in
Inside Length
6.16 in
Height
0.044 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
77
Pitch - Timing Belts
0.08
Industry Number - Timing Belts
61.6MXL1012
Weight
0.22
Storage Temp.
40F-100F
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Material
Rubber
Temp. Range
-30 F to 160 F