Timing Belt Model 616MXL1769 616 in Effective length and 1769 in Top Width
  • Mfr # 61.6MXL1769
  • Zoro # G407437109
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
6.16 in
Number of Teeth - Timing Belts
77
Pitch - Timing Belts
0.08
Width - Timing Belts
17.69 in
Industry Number - Timing Belts
61.6MXL1769
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
61.6MXL1769
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
6.16 in
Width - Timing Belts
17.69 in
Inside Length
6.16 in
Height
0.044 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
77
Pitch - Timing Belts
0.08
Industry Number - Timing Belts
61.6MXL1769
Material
Rubber
Gearbelt Type
Timing Belt
Temp. Range
-30 F to 160 F