  • Zoro # G407428107
Pitch Length - Timing Belts
7.7 in
Number of Teeth - Timing Belts
96
Pitch - Timing Belts
0.08
Width - Timing Belts
2.81 in
Industry Number - Timing Belts
77MXL281
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
77MXL281
Zoro #
G407428107
Pitch Length - Timing Belts
7.7 in
Width - Timing Belts
2.81 in
Inside Length
7.7 in
Height
0.044 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
96
Pitch - Timing Belts
0.08
Industry Number - Timing Belts
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Material
Rubber
Gearbelt Type
Timing Belt
Weight
Temp. Range
-30 F to 160 F