Timing Belt Model D1180H1012 118 in Effective length and 1012 in Top Width
  • Mfr # D1180H1012
  • Zoro # G107442038
Pitch Length - Timing Belts
118 in
Number of Teeth - Timing Belts
236
Pitch - Timing Belts
0.5
Width - Timing Belts
10.12 in
Industry Number - Timing Belts
D1180H1012
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
D1180H1012
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
118 in
Width - Timing Belts
10.12 in
Inside Length
118 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
236
Pitch - Timing Belts
0.5
Industry Number - Timing Belts
D1180H1012
Temp. Range
-30 F to 160 F