Timing Belt Model D1250H1087 125 in Effective length and 1087 in Top Width
  • Mfr # D1250H1087
  • Zoro # G307443576
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
125 in
Number of Teeth - Timing Belts
250
Pitch - Timing Belts
0.5
Width - Timing Belts
10.87 in
Industry Number - Timing Belts
D1250H1087
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
D1250H1087
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
125 in
Width - Timing Belts
10.87 in
Inside Length
125 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
250
Pitch - Timing Belts
0.5
Industry Number - Timing Belts
D1250H1087
Banded Belt
No
For Use With
Heavy Duty General Application
Weight
38.09
Temp. Range
-30 F to 160 F