Timing Belt Model D1250H1137 125 in Effective length and 1137 in Top Width
  • Mfr # D1250H1137
  • Zoro # G307443651
Pitch Length - Timing Belts
125 in
Width - Timing Belts
11.37 in
Industry Number - Timing Belts
D1250H1137
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
D1250H1137
Pitch Length - Timing Belts
125 in
Width - Timing Belts
11.37 in
Inside Length
125 in
Industry Number - Timing Belts
D1250H1137
For Use With
Heavy Duty General Application
Gearbelt Type
Timing Belt
Material
Rubber
Weight
39.84
Banded Belt
No
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Standards
RMA
Storage Temp.
40F-100F
Temp. Range
-30 F to 160 F