  • Zoro # G706416096
V-Belt Type
Cogged Belt Metric
Industry Number
XPZ2287
Number of Ribs
1
Top Width
10 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
XPZ2287
Zoro #
G706416096
Top Width
10 mm
Pitch Length
2287 mm
Height
8 mm(0.31 in)
Details
V-Belt Type
Cogged Belt Metric
Industry Number
Number of Ribs
1
Banded Belt
No
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Weight
0.34
Temp. Range
-30 F to 160 F
Standards
RMA
Storage Temp.
40F-100F
Description
Top Width-10 mm
Material-Rubber
Pitch Length-2287 mm
Height-8 mm(0.31 in)