  • Zoro # G810108252
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Ripple Volts Regulation
Less Than or Equal To 5 mVrms
Manufacturers Warranty Length
1 yr
Includes
AC Power Cord
Load Regulation
+/- 50 mV
Meter Type
Digital
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
1550
Zoro #
G810108252
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Manufacturers Warranty Length
1 yr
Height
6 in
Depth
9.8 in
Width
2.8 in
Overall Depth
5.8 in
Overall Width
2.8 in
Overall Height
6 in
Details
Item
DC Power Supply
Ripple Volts Regulation
Less Than or Equal To 5 mVrms
Includes
AC Power Cord
Load Regulation
+/- 50 mV
Meter Type
Digital
Line Regulation
+/- 20 mA
Input Voltage
110V
Output Volts (DC)
1 to 36V DC
Line Volts Regulation
+/-20mV
Output Current (Amps)
0 to 3 A
Protection
Overvoltage
Display
LCD
Input Frequency (Hz)
50 to 60 Hz
Type
Switching DC Bench Power Supply
Current Limits
10% to 100%
Current Output - Maximum
3 A
Voltage Output - Minimum
1 V
Interface
USB
Power Output - Maximum
108 W
Digital Display Screen Type
LCD
Calibration Certificate Type
Not Certified
Line Regulation Voltage
+/- 20mV
Load Regulation Voltage
Voltage Output - Maximum
36 V
Current Output - Minimum
0 A
Input Voltage - Maximum
120 V AC
Load Regulation Current
+/-20 mA
Number of Display Digits
3
Power Output - Minimum
0 W
Line Regulation Current
Input Voltage - Minimum
100 V AC
Ripple Voltage Regulation
5 mVrms
Description
DC Power Supply, Output Volts (DC) 1 to 36V DC, Output Current (Amps) 0 to 3 A, Current Limits 10 Percent to 100 Percent, Ripple Volts Regulation Less Than or Equal To 5 mVrms, Line Volts Regulation +/-20mV, Load Regulation +/- 50 mV, Line Regulation +/- 20 mA, Meter Type Digital, 110V Input Voltage, Input Frequency (Hz) 50 to 60 Hz, Overvoltage Protection, Display LCD, Includes AC Power Cord, Manufacturers Warranty Length 1 yr, Height 6 in, Width 2.8 in, Depth 9.8 in