  • Zoro # G710111949
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Channels
2
Bandwidth (MHz)
100 MHz
Display
5.6 in Color TFT-LCD
Real Time Clock
Yes
Interface
USB
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
2511B
Zoro #
G710111949
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Bandwidth (MHz)
100 MHz
Manufacturers Warranty Length
3yr
Bandwidth
100 MHz
Memory Depth
12 Mpts/Ch (Half-Channel Interleaved); 6 Mpts/Ch (Non-Interleaving Mode)
Display Screen Length
5.6 in
Details
Item
Handheld Oscilloscope
Channels
2
Display
5.6 in Color TFT-LCD
Real Time Clock
Yes
Interface
USB
Includes
(2) Passive Probes, 10 A Shunt, 600 mA Shunt, AC Power Adapter, Carrying Case, USB Cable
True RMS
Waveform / Measurement Stored
USB Host Port
Capacitance Measurements
4.00 nF, 40.00 micron F, 40.00 nF, 400.0 micron F, 400.00 nF
Persistence
1 sec, 10 sec, 30 sec, 5 sec, Infinite, Off
Battery Life
Up to 5 1/2 hr
Triggering Mode
Auto
Sampling Rate
1 GSa/s (Interleaving Mode), 500 MSa/s (Non-Interleaving Mode)
Features
FFT Plus 7 Additional Math Functions, Non-Isolated 300V CAT II Input Rating, Serial Bus Decoding for IIC, SPI, UART, CAN, and LIN Protocols
FFT Analysis
Calibration Certificate
Safety Rating
300 V CAT II
Input Sensitivity
2 mV/div to 100 V/div
Cursors and Zoom
Input Sensitivity - Minimum
2 mV/div
AC Voltage Measurement Resolution
60 mV
AC Current Measurement - Maximum
10 A
DC Voltage Measurement - Minimum
60 mV DC
Includes Batteries
Batteries Included
DC Current Measurement - Minimum
60 mA
Battery Run Time
5.5 hr
Basic AC Voltage Accuracy
+/-(1% +15 Digits)
AC Current Measurement Resolution
10 uA
Calibration Certificate Type
Not Certified
Time Base - Minimum
1 nsec/div
Sound Level Measurement - Maximum
35 dB
Capacitance Measurement - Minimum
4 nF
IP Rating
IP51
Capacitance Measurement - Maximum
400 nF
Basic DC Voltage Accuracy
+/-(1% +15 Digits)
Body Style
Handheld
Channel Source Isolation
Non-Isolated
Time Base - Maximum
100 sec/div
Basic AC Current Accuracy
+/-(1% +15 Digits)
DC Current Measurement - Maximum
10 A
CAT Safety Rating
CAT II 300V
Input Sensitivity - Maximum
100 V/div
Digital Display Screen Type
TFT LCD
DC Voltage Measurement - Maximum
300 V DC
AC Voltage Measurement - Minimum
60 mV AC
AC Voltage Measurement - Maximum
750 V AC
Standards
Certificate Number 6Z241-IS8, Certification Body NSF-ISR, ISO 9001:2015
AC Magnitude Calculation
True RMS
AC Current Measurement - Minimum
60 mA
Basic DC Current Accuracy
+/-(1% +15 Digits)
Number of Channels
Power Source
AC Adapter
Description
Handheld Oscilloscope, Bandwidth (MHz) 100 MHz, 2 Channels, 5.6 in Color TFT-LCD Display, True RMS Yes, Sampling Rate 1 GSa/s (Interleaving Mode), 500 MSa/s (Non-Interleaving Mode), USB Host Port Waveform / Measurement Stored, FFT Analysis Yes, Cursors and Zoom Yes, Real Time Clock Yes, Auto Triggering Mode, Input Sensitivity 2 mV/div to 100 V/div, 1 sec, 10 sec, 30 sec, 5 sec, Infinite, Off Persistence, Capacitance Measurements 4.00 nF, 40.00 micron F, 40.00 nF, 400.0 micron F, 400.00 nF