  • Zoro # G110111945
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Channels
2
Bandwidth (MHz)
200 MHz
Display
5.6 in Color TFT-LCD
Capacitance Measurements
4.00 nF, 40.00 micron F, 40.00 nF, 400.0 micron F, 400.00 nF
Persistence
1 sec, 10 sec, 30 sec, 5 sec, Infinite, Off
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
2516B
Zoro #
G110111945
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Bandwidth (MHz)
200 MHz
Manufacturers Warranty Length
3yr
Bandwidth
200 MHz
Memory Depth
12 Mpts/Ch (Half-Channel Interleaved); 6 Mpts/Ch (Non-Interleaving Mode)
Display Screen Length
5.6 in
Details
Item
Handheld Oscilloscope
Channels
2
Display
5.6 in Color TFT-LCD
Capacitance Measurements
Persistence
Calibration Certificate
Yes
Includes
(2) Passive Probes, 10 A Shunt, 600 mA Shunt, AC Power Adapter, Carrying Case, USB Cable
Features
FFT Plus 7 Additional Math Functions, Fully Isolated 1000V CAT II and 600V CAT III Input Rating, Serial Bus Decoding for IIC, SPI, UART, CAN, and LIN Protocols
Interface
USB
Safety Rating
CAT II 1,000V; CAT III 600V
Triggering Mode
Auto
Waveform / Measurement Stored
USB Host Port
Real Time Clock
Yes
Battery Life
Up to 4 hr
Input Sensitivity
2 mV/div to 100 V/div
Sampling Rate
1 GSa/s (Interleaving Mode), 500 MSa/s (Non-Interleaving Mode)
FFT Analysis
True RMS
Cursors and Zoom
DC Voltage Measurement - Minimum
60 mV DC
AC Current Measurement - Maximum
10 A
Calibration Certificate Type
Not Certified
Standards
Certificate Number 6Z241-IS8, Certification Body NSF-ISR, ISO 9001:2015
Body Style
Handheld
Battery Run Time
5.5 hr
Basic AC Current Accuracy
+/-(1% +15 Digits)
IP Rating
IP51
Digital Display Screen Type
TFT LCD
AC Voltage Measurement Resolution
60 mV
DC Current Measurement - Minimum
60 mA
Includes Batteries
Batteries Included
Time Base - Minimum
1 nsec/div
Input Sensitivity - Minimum
5 mV/div
Channel Source Isolation
Fully Isolated
Power Source
AC Adapter
Basic DC Current Accuracy
+/-(1% +15 Digits)
Number of Channels
Time Base - Maximum
100 sec/div
Sound Level Measurement - Maximum
35 dB
AC Voltage Measurement - Minimum
60 mV AC
Basic AC Voltage Accuracy
+/-(1% +15 Digits)
AC Magnitude Calculation
True RMS
Basic DC Voltage Accuracy
+/-(1% +15 Digits)
Input Sensitivity - Maximum
100 V/div
AC Current Measurement - Minimum
60 mA
AC Voltage Measurement - Maximum
750 V AC
CAT Safety Rating
CAT II 1000V, CAT III 600V
AC Current Measurement Resolution
10 uA
Capacitance Measurement - Minimum
4 nF
DC Current Measurement - Maximum
10 A
Capacitance Measurement - Maximum
400 nF
DC Voltage Measurement - Maximum
1,000 V DC
Description
Handheld Oscilloscope, Bandwidth (MHz) 200 MHz, 2 Channels, 5.6 in Color TFT-LCD Display, True RMS Yes, Sampling Rate 1 GSa/s (Interleaving Mode), 500 MSa/s (Non-Interleaving Mode), USB Host Port Waveform / Measurement Stored, FFT Analysis Yes, Cursors and Zoom Yes, Real Time Clock Yes, Auto Triggering Mode, Input Sensitivity 2 mV/div to 100 V/div, 1 sec, 10 sec, 30 sec, 5 sec, Infinite, Off Persistence, Capacitance Measurements 4.00 nF, 40.00 micron F, 40.00 nF, 400.0 micron F, 400.00 nF