  • Mfr # BKS-1-1824-14-24T
  • Zoro # G7684023
Overall Length
66 in
Bowl Shape
Rectangular
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BKS-1-1824-14-24T
Overall Length
66 in
Overall Width
29.8125 in
Bowl Size
18 in x 24 in
Bowl Shape
Rectangular
No. of Bowls
1
Item
One Compartment Sink
Number of Holes
2
Description
One compartment sink measures 66"Wx29-13/16"D with 18"x24"x14" deep compartments. The deck and bowls are made from T-304 16 gauge stainless steel. There is a 24" drainboard on the left and right sides and the 1-1/2" front and side edges are rolled. Sink includes basket drain and accomodates 8" on center faucets. 9" backsplash prevents hard to clean messes. Legs are made from galvanized steel. Plastic bullet feet are adjustable. Tested and certified by NSF.