  • Mfr # BKS6-3-18-14S
  • Zoro # G7685326
/ea
See details
Overall Length
58.25 in
Bowl Shape
Square
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BKS6-3-18-14S
Overall Length
58.25 in
Overall Width
23.5 in
Bowl Size
18 in x 18 in
Bowl Shape
Square
Number of Holes
2
Item
Three Compartment Sink 16 Gauge
No. of Bowls
3
Sink Material
Description
Three compartment sink measures 59-1/8"Wx23-1/2"D with 16"x20"x14" deep compartments. The deck and bowls are made from T-304 16 gauge stainless steel. There is a-1/4" pitched drainboard on the left side and the 1-1/2" front and side edges are rounded. Sink includes basket drain and accomodates 8" on center faucets. 10" backsplash prevents hard to clean messes. Legs and end bracing are made from stainless steel. Bullet feet are adjustable. Tested and certified by NSF.