  • Mfr # BKS6-3-24-14S
  • Zoro # G7682072
/ea
See details
Overall Length
77.125 in
Bowl Shape
Square
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BKS6-3-24-14S
Overall Length
77.125 in
Overall Width
29.5 in
Bowl Size
24 in x 24 in
Bowl Shape
Square
Number of Holes
4
No. of Bowls
3
Item
Three Compartment Sink 16 Gauge
Sink Material
Description
Three compartment sink measures 77-1/8"Wx29-1/2"D with 16"x20"x14" deep compartments. The deck and bowls are made from T-304 16 gauge stainless steel. There is a-1/4" pitched drainboard on the left side and the 1-1/2" front and side edges are rounded. Sink includes basket drain and accomodates 8" on center faucets. 10" backsplash prevents hard to clean messes. Legs and end bracing are made from stainless steel. Bullet feet are adjustable. Tested and certified by NSF.