  • Mfr # BKS-3-18-12S
  • Zoro # G7683393
/ea
Key Features
Mounting Type
Free Standing
Material
Stainless Steel
Color
Stainless Steel
Overall Length
59 in
Bowl Shape
Square
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BKS-3-18-12S
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
59 in
Overall Width
23.8125 in
Bowl Size
18 in x 18 in
Manufacturers Warranty Length
1 yr
Details
Mounting Type
Free Standing
Material
Color
Bowl Shape
Square
Faucet Operation
Dual Manual Handle
Number of Holes
2
No. of Bowls
3
Residential / Commercial
Commercial
Side Splash
No
ADA Compliance
No
Back Splash
Yes
Finish
Item
Three Compartment Sink
Sink Material
Description
Three compartment sink measures 59"Wx23-13/16"D with 18"x18"x12" deep compartments and 8" O.C. splash mount faucet holes. The deck and bowls are made from T-304 16 gauge stainless steel. 1-1/2" front and side edges are rolled. Sink includes basket drain and accomodates 8" on center faucets. 9" backsplash prevents hard to clean messes. Legs are made from galvanized steel. Plastic bullet feet are adjustable. Tested and certified by NSF.