  • Mfr # LIX-POSI 100G-FI-OF-XAT
  • Zoro # G0896301
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Caster Sub-Type
Swivel
System of Measurement
Metric
Wheel/Tread Material
Heat Resistant TempLine Silicone Rubber
Caster Brake Type
Stop Fix Brake (Total Lock)
Wheel Dia.
4in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
LIX-POSI 100G-FI-OF-XAT
Country of Origin
Germany
Dimensions
Wheel Dia.
4in
Wheel Width
1-9/16in
Mounting Plate Size
85 mm x 100 mm
Mounting Plate Thickness
2.5 mm
Mounting Bolt Dia.
M8
Overall Height
4.92in
Stem Dia.
No Stem
Swivel Radius
86 mm
Details
Item
Swivel Caster With Brake
Caster Sub-Type
Swivel
System of Measurement
Metric
Wheel/Tread Material
Caster Brake Type
Stop Fix Brake (Total Lock)
Load Rating
220 lb.
Caster Mounting Type
Plate
Wheel Bearing Type
Plain
Wheel Hardness Rating
75 Shore A
Number of Mounting Holes
4
Tread Shape
Standard
Caster Frame Material
Stainless Steel
Core Color
Gray
Non-Marking
Yes
Number of Wheels
1
Outside Bolt Hole Spacing
60 mm x 80 mm
Inside Bolt Hole Spacing
60 mm x 80 mm