  • Mfr # LKX-POEV 125KAD-1-SG
  • Zoro # G9660467
Key Features
Caster Sub-Type
Swivel
System of Measurement
Metric
Wheel/Tread Material
EasyRoll Elastic Solid Rubber
Caster Brake Type
No Brake Included
Wheel Dia.
125 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
LKX-POEV 125KAD-1-SG
Country of Origin
Germany
Dimensions
Wheel Dia.
125 mm
Wheel Width
40 mm
Mounting Plate Size
85 mm x 100 mm
Mounting Plate Thickness
3.5 mm
Mounting Bolt Dia.
M8
Overall Height
155 mm
Swivel Radius
110.5 mm
Details
Item
Swivel Caster
Caster Sub-Type
Swivel
System of Measurement
Metric
Wheel/Tread Material
EasyRoll Elastic Solid Rubber
Caster Brake Type
No Brake Included
Caster Mounting Type
Plate
Wheel Bearing Type
Precision Ball
Wheel Hardness Rating
65 Shore A
Number of Mounting Holes
4
Tread Shape
Standard
Caster Frame Material
Stainless Steel
Core Color
Black
Non-Marking
Yes
Number of Wheels
1
Outside Bolt Hole Spacing
60 mm x 80 mm
Inside Bolt Hole Spacing
60 mm x 80 mm