  • Mfr # BTB015B2UK45L1PDI1
  • Zoro # G103548901
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
For Use With
Dimmable Type B TLED Lamps
Width
2 1/4 in
Length
15 3/8 in
Height
1 1/4 in
Operating Amps @ 120V
0.08 A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BTB015B2UK45L1PDI1
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Width
2 1/4 in
Length
15 3/8 in
Height
1 1/4 in
Details
For Use With
Dimmable Type B TLED Lamps
Operating Amps @ 120V
0.08 A
Battery Type
Lithium Ion
Output Voltage
120V AC
Emergency Illumination Time
90 min
Item
Emergency Lighting Inverter
Frequency
50/60 Hz
Max. Bulb Watts
15 W
Bulb Watts
15 W
Standards
BC, cULus Listed
Ballast Type
Electronic
Includes
Batteries
Mounting
Remote (up to 250 ft away)
Housing Material
Steel
Temperature Range
0 Degrees to 45 Degrees C
Brand and Series
Bodine
Input Voltage
120/277V AC
VA Rating
12.5 VA
Warranty
5 yr
Compatible Product Type
45 Degrees C
Power Rating
12.5 VA
Operating Temperature - Minimum
0 Degrees C
Description
Bodine, Emergency Lighting Inverter, 120/277V AC Input Voltage, 120V AC Output Voltage, Max. Bulb Watts 15 W, Bulb Watts 15 W, LED Bulb Type, Lithium Ion Battery Type, Emergency Illumination Time 90 min, Remote (up to 250 ft away) Mounting, 1 1/4 in Height, 15 3/8 in Length, 2 1/4 in Width, Steel Housing Material