  • Mfr # DG488.4388
  • Zoro # G6622394
/ea
Key Features
Size - Decimal
0.4388 in - 0.4388
Outside Dia. Tolerance
+0.0250 in /+0.0100 in
Drill Bushing Wall Type
Standard Wall
Bushing Head Type
Headless
Rockwell Hardness
RC 60-65
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
DG488.4388
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Size - Decimal
0.4388 in - 0.4388
Outside Dia. Tolerance
+0.0250 in /+0.0100 in
Drill Size
7/16 in
Outside Dia.
3/4 in
Inside Dia. Tolerance
+0.0001 in /+0.0005 in