  • Mfr # DGM10105.3MM
  • Zoro # G6621782
/ea
Key Features
Bushing Head Type
Headless
Inside Dia. Tolerance
+0.0001 in /+0.0004 in
Measurement System
Metric
Outside Dia.
10.00 mm
Outside Dia. Tolerance
+0.6500 in /+0.2500 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
DGM10105.3MM
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Inside Dia. Tolerance
+0.0001 in /+0.0004 in
Outside Dia.
10.00 mm
Overall Length
10.00 mm
Outside Dia. Tolerance
+0.6500 in /+0.2500 in
Inside Dia.
5.30 mm
Size - Decimal
5.30mm - 0.2100
Drill Size
5.30 mm
Details
Bushing Head Type
Headless
Measurement System
Metric
Drill Bushing Wall Type
Standard Wall
Item
Diamond Groove Drill Bushing (DGM)
Heat Treatment
Through Hardened
Head Type
No
Decimal Equivalent
0.2100
Material - Machining
High Speed Steel
Bushing Code
DGM
Rockwell Hardness
RC 60-65
Description
Diamond Groove Drill Bushing (DGM), Standard Wall, Headless, Metric, 5.30 mm