  • Mfr # DGM221613.5MM
  • Zoro # G6621134
Outside Dia. Tolerance
+0.6500 in /+0.2500 in
Decimal Equivalent
0.5300
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
DGM221613.5MM
Outside Dia. Tolerance
+0.6500 in /+0.2500 in
Overall Length
16.00 mm
Inside Dia.
13.50 mm
Drill Size
13.50 mm
Inside Dia. Tolerance
+0.0001 in /+0.0005 in
Size - Decimal
13.50mm - 0.5300
Outside Dia.
22.00 mm
Decimal Equivalent
0.5300
Description
Diamond Groove Drill Bushing (DGM), Standard Wall, Headless, Metric, 13.50 mm