  • Mfr # DG2016.1562
  • Zoro # G6622218
Size - Decimal
0.1562 in - 0.1562
Bushing Code
DG
Outside Dia.
5/16 in
Heat Treatment
Through Hardened
Drill Bushing Wall Type
Standard Wall
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
DG2016.1562
Size - Decimal
0.1562 in - 0.1562
Outside Dia.
5/16 in
Inside Dia. Tolerance
+0.0001 in /+0.0004 in
Outside Dia. Tolerance
+0.0245 in /+0.0095 in
Drill Size
9/64 in
Overall Length
1 in