  • Mfr # GDE6416.6490
  • Zoro # G6614204
Key Features
Bushing Head Type
Headed
Head Type
Yes
Rockwell Hardness
RC 62-65
Bushing Code
GDE
Outside Dia.
1 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
GDE6416.6490
Outside Dia.
1 in
Overall Length
1 in
Outside Dia. Tolerance
+0.0000 in /-0.0002 in
Size - Decimal
0.6490 in - 0.6490
Drill Size
5/8 in
Inside Dia.
5/8 in
Head Dia.
1 27/64 in
Inside Dia. Tolerance
0.0000 in /+0.0002 in