  • Mfr # E530S-003-10
  • Zoro # G112478015
/ea
See details
Key Features
Body Material
Ductile Iron
Voltage
100 to 240V AC
Seal Material
EPDM
Disc Material
Stainless Steel
Liner Material
FKM
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
E530S-003-10
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Nominal Valve Size
10 in
Details
Item
Electrically Actuated Butterfly Valve
Body Material
Ductile Iron
Voltage
100 to 240V AC
Seal Material
EPDM
Disc Material
Stainless Steel
Liner Material
FKM
Standards
ISO 5211/DIN 3337, MSS SP-67, NSF/ANSI 61, 372
Actuator Electrical Entry
1/2 in Conduit
Actuator Ambient Temperature - Minimum
-4 Degrees F
Actuator Input Control Signal
Manual
Valve Deactivated State
Normally Closed (NC)
Connection Type
Wafer
Fail Safe Position
Fail Closed
Actuator Duty Cycle
75 %
IP Rating
IP67
Vacuum Service Rating
Not Rated
Actuator Output Shaft Material
416 Stainless Steel
3-A Standard Compliance
Not Rated
Maximum Pressure - Steam
15 psi
Disc Alignment
Concentric
Maximum Pressure - Operating
250 psi