  • Mfr # ME8101-002-10
  • Zoro # G612477884
/ea
Key Features
Body Material
Carbon Steel
Voltage
24V AC/DC
Standards
CSA/UL, ISO 5211
Disc Material
Stainless Steel
Seal Material
FKM
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
ME8101-002-10
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Lug Diameter
10 in
Nominal Valve Size
10 in
Details
Item
Electrically Actuated Butterfly Valve
Body Material
Carbon Steel
Voltage
24V AC/DC
Standards
CSA/UL, ISO 5211
Disc Material
Stainless Steel
Seal Material
FKM
Liner Material
RPTFE
Vacuum Service Rating
Not Rated
Actuator Ambient Temperature - Maximum
131 Degrees F
Actuator Duty Cycle
75 %
Connection Type
Lug
Maximum Pressure - Steam
150 psi
Valve Deactivated State
Normally Closed (NC)
ANSI Flange Class
Class 150
3-A Standard Compliance
Not Rated
Number of Flange Bolt Holes
12
Actuator Ambient Temperature - Minimum
-4 Degrees F
Operating Temperature - Maximum
475 Degrees F
IP Rating
IP67
Actuator Electrical Entry
1/2 in Conduit
Maximum Pressure - Operating
285 psi
Stem Material
17-4PH Stainless Steel
Actuator Features
Heater, Auxiliary Limit Switch, Torque Limiter
Fail Safe Position
Fail Closed
Disc Alignment
Double-Offset
For Media
Gas, Oil, Steam, Water
NEMA Enclosure Rating
4
Operating Temperature - Minimum
-20 Degrees F
Actuator Input Control Signal
Manual
Actuator Enclosure Material
Aluminum
Valve Series
ME8101
Description
Electrically Actuated Butterfly Valve, Body Material Carbon Steel, Voltage 24V AC/DC, Standards CSA/UL, ISO 5211