  • Mfr # DA530S-12-C2
  • Zoro # G412478074
Connection Type
Wafer
Liner Material
FKM
Standards
MSS SP-67
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
DA530S-12-C2
Nominal Valve Size
12 in
Connection Type
Wafer
Liner Material
FKM
Standards
MSS SP-67
Actuator Air Pressure - Maximum
116 psi
Maximum Pressure - Operating
250 psi
Operating Temperature - Maximum
440 Degrees F
Class 150
Vacuum Service Rating
Not Rated
Included Pilot Solenoid
24V DC Pilot Solenoid
Fail Safe Position
Fail Closed
Actuator Operation
Air to Air
Maximum Pressure - Steam
15 psi
Operating Temperature - Minimum
-15 Degrees F
302 Degrees F
Actuator Output Shaft Material
416 Stainless Steel
Actuator Air Pressure - Minimum
80 psi