  • Mfr # DA531S-12-C1
  • Zoro # G912478079
Connection Type
Lug
Standards
ISO 5211, MSS SP-67
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
DA531S-12-C1
Nominal Valve Size
12 in
Lug Diameter
12 in
Connection Type
Lug
Standards
ISO 5211, MSS SP-67
Liner Material
FKM
Normally Closed (NC)
Vacuum Service Rating
Not Rated
Actuator Operation
Air to Air
Operating Temperature - Maximum
440 Degrees F
Maximum Pressure - Operating
250 psi
Actuator Air Pressure - Minimum
80 psi
Included Pilot Solenoid
110V AC Pilot Solenoid
Actuator Ambient Temperature - Minimum
-4 Degrees F
Number of Flange Bolt Holes
12
Actuator Air Pressure - Maximum
116 psi
Operating Temperature - Minimum
-15 Degrees F
Maximum Pressure - Steam
15 psi