  • Mfr # DA541S-10-C1
  • Zoro # G112477919
/ea
See details
Connection Type
Lug
Standards
ISO 5211, MSS SP-67
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
DA541S-10-C1
Dimensions
Lug Diameter
10 in
Nominal Valve Size
10 in
Connection Type
Lug
Standards
ISO 5211, MSS SP-67
Liner Material
Buna-N
Vacuum Service Rating
Not Rated
Actuator Operation
Air to Air
Included Pilot Solenoid
110V AC Pilot Solenoid
Maximum Pressure - Operating
250 psi
Operating Temperature - Minimum
0 Degrees F
Valve Deactivated State
Normally Closed (NC)
Number of Flange Bolt Holes
12
Operating Temperature - Maximum
180 Degrees F
Actuator Air Pressure - Minimum
80 psi
Maximum Pressure - Steam
15 psi
Actuator Air Pressure - Maximum
116 psi