  • Mfr # DA541S-12-C1
  • Zoro # G312477900
/ea
See details
Connection Type
Lug
Liner Material
Buna-N
Standards
ISO 5211, MSS SP-67
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
DA541S-12-C1
Dimensions
Lug Diameter
12 in
Nominal Valve Size
12 in
Connection Type
Lug
Liner Material
Buna-N
Standards
ISO 5211, MSS SP-67
Maximum Pressure - Steam
15 psi
Included Pilot Solenoid
110V AC Pilot Solenoid
Operating Temperature - Maximum
180 Degrees F
Actuator Air Pressure - Maximum
116 psi
Maximum Pressure - Operating
250 psi
Actuator Air Pressure - Minimum
80 psi