  • Mfr # SR530S-12-C1
  • Zoro # G512477991
/ea
See details
Key Features
Body Material
Ductile Iron
Connection Type
Wafer
Disc Material
Stainless Steel
Liner Material
FKM
Seal Material
EPDM
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
SR530S-12-C1
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Nominal Valve Size
12 in
Details
Item
Pneumatically Actuated Butterfly Valve
Body Material
Ductile Iron
Connection Type
Wafer
Disc Material
Stainless Steel
Liner Material
FKM
Seal Material
EPDM
Standards
MSS SP-67
Valve Deactivated State
Normally Closed (NC)
Actuator Ambient Temperature - Minimum
-4 Degrees F
Operating Temperature - Minimum
-15 Degrees F
Actuator Output Shaft Material
416 Stainless Steel
Actuator Air Pressure - Minimum
80 psi
Vacuum Service Rating
Not Rated
3-A Standard Compliance
Not Rated
Disc Alignment
Concentric
Actuator Enclosure Material
Aluminum
Fail Safe Position
Fail Closed
Operating Temperature - Maximum
440 Degrees F
ANSI Flange Class
Class 150
Maximum Pressure - Steam
15 psi
Actuator Features
0 to 90 Degrees Rotation Adjustment
Actuator Ambient Temperature - Maximum
302 Degrees F
For Media
Air, Water
Actuator Operation
Air to Spring
Included Pilot Solenoid
110V AC Pilot Solenoid
Maximum Pressure - Operating
250 psi
Actuator Air Pressure - Maximum
116 psi