  • Mfr # SR530S-12-C2
  • Zoro # G312478112
/ea
See details
Connection Type
Wafer
Liner Material
FKM
Standards
MSS SP-67
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
SR530S-12-C2
Nominal Valve Size
12 in
Connection Type
Wafer
Liner Material
FKM
Standards
MSS SP-67
Operating Temperature - Minimum
-15 Degrees F
ANSI Flange Class
Class 150
Actuator Output Shaft Material
416 Stainless Steel
Maximum Pressure - Operating
250 psi
Actuator Air Pressure - Maximum
116 psi
Actuator Air Pressure - Minimum
80 psi
Included Pilot Solenoid
24V DC Pilot Solenoid
Operating Temperature - Maximum
440 Degrees F
Disc Alignment
Concentric
Maximum Pressure - Steam
15 psi