  • Mfr # SR541S-10-C2
  • Zoro # G012477965
/ea
See details
Key Features
Connection Type
Lug
Standards
ISO 5211, MSS SP-67
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
SR541S-10-C2
Nominal Valve Size
10 in
Lug Diameter
10 in
Connection Type
Lug
Standards
ISO 5211, MSS SP-67
Liner Material
Buna-N
Actuator Air Pressure - Maximum
116 psi
Actuator Air Pressure - Minimum
80 psi
Operating Temperature - Minimum
0 Degrees F
-4 Degrees F
Number of Flange Bolt Holes
12
Operating Temperature - Maximum
180 Degrees F
Maximum Pressure - Steam
15 psi
Maximum Pressure - Operating
250 psi
Included Pilot Solenoid
24V DC Pilot Solenoid