  • Mfr # SR8101-12-C1
  • Zoro # G512478196
/ea
See details
Key Features
Body Material
Carbon Steel
Connection Type
Lug
Standards
ISO 5211
Stem Material
17-4PH Stainless Steel
Disc Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
SR8101-12-C1
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Nominal Valve Size
12 in
Lug Diameter
12 in
Details
Item
Pneumatically Actuated Butterfly Valve
Body Material
Carbon Steel
Connection Type
Lug
Standards
ISO 5211
Stem Material
17-4PH Stainless Steel
Disc Material
Stainless Steel
Liner Material
PTFE
Seal Material
FKM
Actuator Air Pressure - Minimum
80 psi
Maximum Pressure - Operating
285 psi
Actuator Air Pressure - Maximum
116 psi
Actuator Features
0 to 90 Degrees Rotation Adjustment
Number of Flange Bolt Holes
12
For Media
Gas, Water, Oil, Steam
Valve Deactivated State
Normally Closed (NC)
Actuator Enclosure Material
Aluminum
Actuator Ambient Temperature - Minimum
-4 Degrees F
Operating Temperature - Maximum
475 Degrees F
Actuator Ambient Temperature - Maximum
302 Degrees F
Vacuum Service Rating
Not Rated
Operating Temperature - Minimum
-20 Degrees F
ANSI Flange Class
Class 150
Maximum Pressure - Steam
150 psi
Included Pilot Solenoid
110V AC Pilot Solenoid