  • Mfr # SR9100-12-C1
  • Zoro # G812478230
/ea
See details
Key Features
Connection Type
Wafer
Body Material
Stainless Steel
Liner Material
PTFE
Standards
ISO 5211
Disc Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
SR9100-12-C1
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Nominal Valve Size
12 in
Details
Item
Pneumatically Actuated Butterfly Valve
Connection Type
Wafer
Body Material
Liner Material
PTFE
Standards
ISO 5211
Disc Material
Stem Material
17-4PH Stainless Steel
Seal Material
FKM
Valve Deactivated State
Normally Closed (NC)
Actuator Features
0 to 90 Degrees Rotation Adjustment
Actuator Enclosure Material
Aluminum
Actuator Ambient Temperature - Maximum
302 Degrees F
Operating Temperature - Maximum
475 Degrees F
Actuator Operation
Air to Spring
Actuator Air Pressure - Maximum
116 psi
Maximum Pressure - Operating
275 psi
Actuator Air Pressure - Minimum
80 psi
Actuator Ambient Temperature - Minimum
-4 Degrees F
ANSI Flange Class
Class 150
Operating Temperature - Minimum
-20 Degrees F
3-A Standard Compliance
Not Rated
Vacuum Service Rating
Not Rated
Disc Alignment
Double-Offset
Maximum Pressure - Steam
150 psi
For Media
Gas, Oil, Steam, Water
Included Pilot Solenoid
110V AC Pilot Solenoid