  • Mfr # SR9100-12-C2
  • Zoro # G612478010
/ea
See details
Connection Type
Wafer
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
SR9100-12-C2
Nominal Valve Size
12 in
Connection Type
Wafer
Included Pilot Solenoid
24V DC Pilot Solenoid
Actuator Air Pressure - Minimum
80 psi
Maximum Pressure - Operating
275 psi
Operating Temperature - Maximum
475 Degrees F
For Media
Gas, Oil, Steam, Water
Valve Deactivated State
Normally Closed (NC)
Fail Safe Position
Fail Closed
Actuator Air Pressure - Maximum
116 psi
Maximum Pressure - Steam
150 psi