  • Mfr # SR9101-12-C1
  • Zoro # G712478217
Connection Type
Lug
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
SR9101-12-C1
Dimensions
Lug Diameter
12 in
Nominal Valve Size
12 in
Connection Type
Lug
Maximum Pressure - Operating
275 psi
For Media
Gas, Water, Oil, Steam
Operating Temperature - Minimum
-20 Degrees F
Number of Flange Bolt Holes
12
Actuator Air Pressure - Minimum
80 psi
Actuator Air Pressure - Maximum
116 psi
Included Pilot Solenoid
110V AC Pilot Solenoid
Class 150
Operating Temperature - Maximum
475 Degrees F
Maximum Pressure - Steam
150 psi