  • Mfr # SRN500S-10-C1
  • Zoro # G512533574
/ea
Key Features
Body Material
Ductile Iron
Disc Material
Stainless Steel
Standards
ATEX Eex md IIB T5, EMC, Ex ia IIB T6, Ex md IIB T6, Ex md IIC T6, NSF/ANSI 61, 372
Seal Material
EPDM
Liner Material
EPDM
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
SRN500S-10-C1
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Nominal Valve Size
10 in
Details
Item
Pneumatically Actuated Butterfly Valve
Body Material
Ductile Iron
Disc Material
Stainless Steel
Standards
Seal Material
Liner Material
Connection Type
Wafer
Actuator Features
0 to 90 Degrees Rotation Adjustment
Operating Temperature - Minimum
-30 Degrees F
NSF Certifications for Food and Drinking Water
NSF 61
ANSI Flange Class
Class 150
Disc Alignment
Concentric
Included Pilot Solenoid
110V AC Pilot Solenoid
Actuator Ambient Temperature - Maximum
302 Degrees F
3-A Standard Compliance
Not Rated
Maximum Pressure - Operating
250 psi
Actuator Air Pressure - Maximum
116 psi
Actuator Operation
Air to Spring
Actuator Output Shaft Material
416 Stainless Steel
Operating Temperature - Maximum
250 Degrees F
Actuator Ambient Temperature - Minimum
-4 Degrees F
Actuator Enclosure Material
Aluminum
Vacuum Service Rating
Not Rated
For Media
Air, Potable Water
Maximum Pressure - Steam
15 psi
Fail Safe Position
Fail Closed
Actuator Air Pressure - Minimum
80 psi