  • Mfr # SRN501S-12-C2
  • Zoro # G412533971
Standards
ISO 5211, MSS SP-67, NSF/ANSI 61, 372
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SRN501S-12-C2
Dimensions
Lug Diameter
12 in
Nominal Valve Size
12 in
Standards
Actuator Air Pressure - Maximum
116 psi
Actuator Ambient Temperature - Minimum
-4 Degrees F
Maximum Pressure - Operating
250 psi
Actuator Air Pressure - Minimum
80 psi
NSF Certifications for Food and Drinking Water
NSF 61
Included Pilot Solenoid
24V DC Pilot Solenoid
Maximum Pressure - Steam
15 psi