  • Mfr # GBH18V-26DK15
  • Zoro # G2929523
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Voltage
18 V
Blows per Minute
0 bpm to 4,350 bpm
Chuck Type
Keyless
Brushless Motor
Yes
Includes
Auxiliary Handle, Carrying Case, Depth Gauge
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
GBH18V-26DK15
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Overall Height
6 1/2 in
Overall Width
3 1/4 in
Tool Length
17 1/2 in
Details
Item
Cordless Rotary Hammer
Voltage
18 V
Blows per Minute
0 bpm to 4,350 bpm
Chuck Type
Keyless
Brushless Motor
Yes
Includes
Battery Capacity
8.0 Ah
Tool Weight
5.8 lb
Cordless Tool Battery Type
Li-Ion
Series
Bulldog
Standards
European Power Tool Association (EPTA)
Corded/Cordless
Cordless
Handle Type
D-Handle
Battery Pack Replacement
55EY01
Battery Included
55EY01
Included Charger
55JE07
No Load RPM
0 to 890
Charger Replacement
55JE07
Core Bit Capacity
2 5/8 in
Impact Energy
1.9 ft-lb
Solid Bit Optimal Drilling Range in Concrete
0 in to 1 in
Motor Type
Brushless
Chuck Style
SDS-Plus
Drilling Capacity in Concrete
1 in
Number of Batteries Included
1
Reversible
Power Source
Cordless
Drilling Capacity in Steel
1/2 in
Lock-On Trigger
Drilling Capacity in Wood
1 1/4 in
Cordless Tool Kit Contents
(1) Bare Tool, (1) Battery, (1) Charger
Switch Type
Trigger
Clutch Style
Slip Clutch
Core Bit Capacity in Concrete
2 5/8 in
Anti-Kickback Clutch
Battery Series
18V Core