  • Mfr # CLPK241-120
  • Zoro # G7630567
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Voltage
12 V DC
Cordless Tools Included
Hammer Drill, Impact Driver
Battery Capacity
(2) 2.0 Ah
Number of Tools
2
Cordless Tool Battery Type
Li-Ion
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
CLPK241-120
Country of Origin
Malaysia
Dimensions
Hammer Drill - Chuck Size
3/8 in
Details
Voltage
12 V DC
Cordless Tools Included
Hammer Drill, Impact Driver
Battery Capacity
(2) 2.0 Ah
Number of Tools
2
Cordless Tool Battery Type
Li-Ion
Includes
Mfr. No. CLPK241-120: (1) 12V Max 3/8" Hammer Drill/Driver (PS130), (1) 12V Max Impact Driver (PS41), (2) 12V Max Lithium-Ion 2.0 Ah Batteries (BAT414), (1) 12V Max Charger (BC330), (2) 1-1/2" (38mm) Power Drive Bits, (1) Carrying Bag
Series
12V MAX
No. of Batteries Included
Green Certification or Other Recognition
ENERGY STAR
Battery Included
(2) 22DK17
Carrying Case
Carrying Bag
Corded/Cordless
Cordless
Hammer Drill
46U397
Charger
30RW47
Corded/Banded
Cordless
Max. Torque
930 in-lb
Impact Driver
46U395
Item
Cordless Tool Combination Kit
Battery Pack Replacement
22DK17
Green Environmental Attribute
Product is Rechargeable
Case Included
Contractor Bag
Battery Model No.
(2) Mfr. No. BAT414
Number of Batteries Included
Hammer Drill - BPM
19,500
Included Fastening Tools
Impact Driver (930 in-lb)
Charger Included
Yes
Impact Driver - Torque Range
930 in-lb
Power Source
Cordless Tool Kit Contents
(2) Bare Tools, (2) Batteries, (1) Charger
Battery Series
12V Max
Wireless Tool Tracking
No
Hammer Drill - Max. Torque
265 in-lb
Tool Series
12V MAX*
Battery Chemistry
Battery Manufacturing Model Number
(2) BAT414
All Product Types Included
Number of Chargers Included
1
Includes Case
Case Included
Battery Type
Description
Cordless Tool Combination Kit, Cordless Tools Included Hammer Drill, Impact Driver, Voltage 12 V DC, Power Source Cordless, Number of Tools 2, Battery Capacity (2) 2.0 Ah, Tool Brand Bosch, Series 12V MAX, Battery Included (2) 22DK17, Number of Batteries Included 2, Battery Model No. (2) Mfr. No. BAT414, Battery Series 12V Max, Charger 30RW47, Charger Included Yes, Cordless Tool Kit Contents (2) Bare Tools, (2) Batteries, (1) Charger, Included Drills 3/8 in Hammer Drill (19,500 BPM)